7 wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry przy łuszczycy

luszczyca

Leki, leczenie miejscowe i inne terapie są często stosowane w leczeniu swędzącej, zapalnej skóry towarzyszącej łuszczycy. Aby przyspieszyć kurację, kilka prostych zmian wcodziennej rutynie może sprzyjać gojeniu i zminimalizować nawroty łuszczycy.

Te siedem wskazówek może pomóc:

1. Utrzymuj wilgotną skórę

To jedna z najskuteczniejszych i najłatwiejszych rzeczy, które możesz zrobić dla podrażnionej skóry. Pozwoli to pomóc Twojej skórze goić się i zmniejszyć suchość, swędzenie, zaczerwienienie, bolesność i łuszczenie.

Wybierz krem ​​nawilżający w oparciu o suchość skóry. Maści są gęste, ciężkie i dobrze zatrzymują wilgoć. Balsamy są cieńsze i łatwiej się wchłaniają. Najlepiej jednak, jeśli możesz wybrać krem, który mieści się gdzieś pomiędzy. Pamiętaj, że produkt nie musi być drogi, aby działał dobrze. Poszukaj bezzapachowego kremu nawilżającego.

Po kąpieli lub prysznicu delikatnie wklep balsam lub krem. Nakładaj go ponownie w ciągu dnia i po zmianie ubrania. Używaj częściej w zimne lub suche dni.

Innym sposobem na nawilżenie skóry jest użycie nawilżacza w domu, zwłaszcza gdy powietrze jest gorące i suche. Jeśli ogrzewanie jest włączone, włącz także nawilżacz powietrza.Pomoże to Twojej skórze lepiej zachować wilgoć.

2. Weź relaksującą ciepłą kąpiel lub prysznic

Codzienna ciepła kąpiel z użyciem łagodnego mydła może pomóc złagodzić swędzące miejsca i usunąć suchą skórę. Zanurz się w ciepłej wodzie przez 15 minut.Możesz do kąpieli dodać olej, drobno zmielone płatki owsiane, lub sól z Morza Martwego. Pamiętaj jednak, że za gorące temperatury wody i ostre mydła mogą jeszcze bardziej podrażnić wrażliwą skórę.

Staraj się nie pocierać skóry ręcznikiem podczas suszenia.Zamiast tego delikatnie osusz ciało. Pocieranie może pogorszyć rany, a nawet spowodować nowe. Po kąpieli użyj kremu nawilżającego.

Jeśli nie masz czasu na kąpiel, nadal możesz przyłożyć mokry ręcznik lub zimny kompres w problematyczne miejsca.

3. Nie stresuj się

Badania pokazują, że stres może pogorszyć łuszczycę i swędzenie. Niektórzy ludzie śledzą nawet swój pierwszy wybuch objawów łuszczycy w bardzo stresującym wydarzeniu. Możesz być w stanie uspokoić objawy, po prostu zmniejszając swój niepokój.

Istnieje wiele sposobów na obniżenie stresu. Zbuduj system wsparcia rodziny i przyjaciół. Pomyśl o tym, co jest dla Ciebie najważniejsze i poświęć na to czas. Pomagają joga, medytacja i głębokie oddychanie. Nawet długi spacer po okolicy może Cię uspokoić.

Inne sposoby na stres:

 • Jedz zdrowo.
 • Pić dużo wody.
 • Ćwicz regularnie.
 • Śpij dużo.

4. Unikaj ostrych produktów

Takich jak balsamy z alkoholem, mydła dezodoryzujące, kwasy (glikolowy, salicylowy i mlekowy), a nawet niektóre płyny i proszki do prania. Mogąone podrażnić Twoją wrażliwą skórę. Sprawdzaj fakturę tkaniny kupowanych ubrań. Upewnij się, że są miękkie i wygodne. Unikaj wełny i moheru.

5. Staraj się nie drapać i dotykać miejsc objętych łuszczycą

Nie ma co do tego wątpliwości: kiedy swędzi, chcesz się podrapać. Jednak drapanie może rozerwać skórę, ustępując miejsca drobnoustrojom wywołującym infekcje. Może również powodować pojawienie się ran tam, gdzie wcześniej ich nie było. Utrzymuj krótkie paznokcie i weź antyhistaminę, jeśli swędzenie nie ustępuje.

Kiedy masz ochotę drapać skórę podczas nieprzyjemnego swędzenia, zamknij oczy, oddychaj głęboko i delikatnie wetrzyj krem ​​nawilżający.

6. Terapia światłem

Terapia światłem lub fototerapia UVB może być skutecznym leczeniem łuszczycy.Dermatolog może przepisać i nadzorować kurację. W zależności od potrzeb może obejmować leczenie całego ciała lub leczenie ukierunkowane.

Pacjent może mieć możliwość udania się do gabinetu lekarskiego na tę terapię lub poddania się jej w domu. Stosując leczenie w domu, należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.

Dla niektórych osób światło słoneczne może być również skuteczne jako naturalna forma terapii światłem. Jednak National Psoriasis Foundation uważa, że światło słoneczne nie przynosi takich rezultatów jak fototerapia. Ponadto należy zachować ostrożność podczas przebywania na słońcu, ponieważ niektóre leki mogą zwiększać ryzyko oparzeń słonecznych.

Osoba zainteresowana terapią światłem powinna porozmawiać ze swoim lekarzem o odpowiednich opcjachkuracji.

7. Zmiana diety

Zmiany w diecie mogą pomóc w zmniejszeniu objawów łuszczycy. Jednak należy pamiętać, że nie ma diety, która może bezpośrednio leczyć łuszczycę.

Pacjentom cierpiącym na łuszczycę zaleca się korzystania z trzech podstawowych diet,które mogą być pomocne w zwalczeniu objawów choroby:

Dieta śródziemnomorska: ta dieta zawiera wiele pokarmów przeciwzapalnych, które mogą pomóc w zmniejszeniu ogólnego stanu zapalnego w organizmie, chociaż konieczne są dalsze badania, aby w pełni zrozumieć, jak i czy działa.

Pożywna dieta: Osoby z łuszczycą mogą pomóc zmniejszyć objawy, utrzymując umiarkowaną wagę poprzez pożywną dietę, czyli taką, która zawiera wszystkie składniki odżywcze, minerały i witaminy. Warto skorzystać z pomocy dietetyka, którypomoże ustalić pełnowartościowy jadłospis.

Dieta bezglutenowa: ta dieta może pomóc osobom z nadwrażliwością na gluten lub alergią, które również żyją z łuszczycą. Niektórzy ludzie uważają, że pokarmy zawierające gluten wywołują ich objawy. Aby określić,które artykuły spożywcze mogą powodować zaostrzenia, dana osoba może prowadzić dziennik żywności i śledzić wszelkie objawy występujące po zjedzeniu niektórych produktów.

Czego należy unikać?

Żyjąc z łuszczycą, unikanie pewnych czynności lub składnikówmoże pomóc w radzeniu sobie z objawami. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, których należy unikać, jeśli dana osoba ma łuszczycę.

 • Produkty z chemikaliami i dodatkami

Produkty do pielęgnacji skóry i włosów często zawierają dodatki, takie jakzapachy, chemikalia i barwniki. Kosmetyki zawierające te składniki mogą podrażniać skórę i nasilać objawy łuszczycy.

Dlatego National Psoriasis Foundation zaleca unikanie produktów z dodatkami. Sugeruje również rozmowę z lekarzem przed użyciem jakiegokolwiek nowego produktu do stosowania miejscowego lub pielęgnacji skóry.

 • Alkohol i palenie

Badania pokazują, że palenie zwiększa ryzyko łuszczycy i chorób współistniejących. Ponadto inne badania sugerują, że spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na objawy Pacjenta. W badaniu Trusted Source z 2019 r. naukowcy zauważyli, że alkohol może inicjować i nasilać stan zapalny w organizmie, co może powodować pogłębienie łuszczycy.

 • Podrażnienia i drapanie

Drapanie miejsc objętych łuszczycą może pogorszyćobjawy. Zamiast tego zaleca się, złagodzenie swędzenia:

 • za pomocą zimnego kompresu
 • postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza
 • unikanie gorących pryszniców lub kąpieli
 • stosowanie kremu nawilżającego, gdy poczujesz swędzenie
 • używanie produktów ułatwiającychusuwanie łusek
 • nakładanie kremów przeciw swędzeniu

Codzienna rutyna leczenia łuszczycy

Osoba z łuszczycą może uznać, powinna ustalić pewną rutynę, która może pomóc w radzeniu sobie z objawami w domu. Chociaż codzienne harmonogramy mogą się różnić, poszczególne osoby mogą rozważyć swoje plany na dany dzień i odpowiednio dostosować swój czas.

Poniżej znajdują się kroki, które Pacjenci mogą dopasować do swojego dnia, aby pomóc sobie w leczeniu łuszczycy.

Rano:

 • Zastosuj krem ​​nawilżający przedubieraniem się.
 • Noś luźną odzież, która nie obciąża skóry.
 • Pozostaw wystarczająco dużo czasu na zbilansowaną dietę przed pracą lub szkołą.
 • Zastosuj krem ​​z filtrem przed spędzaniem czasu na zewnątrz.

Popołudnie:

 • W razie potrzeby nałóż krem ​​nawilżający,szczególnie po umyciu rąk.
 • Zastosuj dodatkowy krem ​​​​przeciwsłoneczny w razie potrzeby, jeśli pracujesz lub spędzasz czas na zewnątrz.
 • Zjedz zbilansowany obiad.

Wieczór:

 • Zjedz zbilansowaną kolację.
 • Poświęć około 30 minut na aktywność fizyczną, co w sumie daje 150 minut Trusted Source do końca tygodnia.
 • Prysznic nie dłużej niż 5 minut w ciepłej wodzie.
 • Nałóż krem ​​nawilżający na skórę po prysznicu.

Na noc:

Porozmawiaj z lekarzem o przyjmowaniu leku przeciwhistaminowego przed snem, aby pomóc zasnąć i zmniejszyć swędzenie.

Podsumowując

Łuszczyca powoduje stany zapalne i swędzenie skóry. Leczenie może pomóc w zapobieganiu nawrotom i zmniejszeniu objawów, a Pacjent często może podjąć dodatkowe kroki w celu zmniejszenia nasilenia łuszczycy.

Stosowanie kremu nawilżającego, przestrzeganie pożywnej diety i radzenie sobie ze stresem może pomóc Pacjentom z łuszczycą poprawić rutynową pielęgnację skóry. Ponadto unikanie alkoholu, rzucenie palenia i nieużywanie produktów zdodanymi chemikaliami może również pomóc w zmniejszeniu poważnych objawów.

7 wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry przy łuszczycy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę