Krzywe zęby – jak je wyprostować?

Nie ma wątpliwości, że piękny uśmiech dodaje uroku każdemu. Niestety, wiele osób boryka się z kompleksami związanymi z wyglądem zębów. Najczęściej ich przyczyną jest krzywy zgryz. Odbiera on pewność siebie, co przekłada się negatywnie na różne aspekty życia. Na szczęście krzywe zęby to defekt, który można zlikwidować w każdym wieku. Pierwszym krokiem jest odwiedzenie lekarza ortodonty. Ustali i wdroży on odpowiednie leczenie, aby na dobre wyprostować zęby i cieszyć się uśmiechem bez skrępowania.


Nie tylko estetyka

Większości z nas wydaje się, że krzywy zgryz to problem natury estetycznej. Oczywiście, to jeden z ważnych aspektów, ale nie jedyny. Krzywe zęby to zazwyczaj takie, które są nadmierne stłoczone. Sprawiają wrażenie, jakby na siebie nachodziły. Takie ułożenie bardzo często utrudnia prawidłową pielęgnację jamy ustnej. Co za tym idzie, łatwiej o rozwój próchnicy oraz chorób przyzębia. Z takich zębów łatwiej ściera się też szkliwo. W niektórych przypadkach, krzywo ułożone zęby naciskają na nerwy, co może być przyczyną bólu głowy.

Leczenie ortodontyczne

Wszystkim, którzy marzą o prostym uśmiechu, z pomocą przychodzi ortodoncja. Na szczęście dawno już minęły czasy, gdy przyjęło się, że leczenie jest skuteczne tylko u dzieci i nastolatków. Krzywe zęby z powodzeniem prostować można u pacjentów w każdym wieku. Również dostępność gabinetów jest dziś bardzo szeroka. Wybierając chociażby gabinet stomatologa w Słupcy, skorzystać możemy z leczenia u ortodonty. Specjalista oceni stan zębów i zaproponuje możliwe metody leczenia. Zazwyczaj jest to aparat ortodontyczny. Do wyboru mamy wariant stały i ruchomy. O wyborze decyduje lekarz, z uwzględnieniem potrzeb i preferencji pacjenta.

Aparat prostujący zęby

Aparat ortodontyczny to dziś jedna z najpopularniejszych, ale i bardzo skutecznych metod leczenia. Jego noszenie to proces, który może potrwać nawet kilka lat. Warto jednak pamiętać, że efekt jest zazwyczaj tego warty. Zęby widocznie się wyprostują, przywracając harmonijny uśmiech. Aparat może być założony na oba łuki zębowe lub jedynie na jeden z nich. W przypadku mniejszych wad zgryzu może być zastosowany aparat zdejmowany. Zaleca się nosić go w nocy.

Inne alternatywy

Okazuje się, że aparat nie jest jedyną alternatywą prostowania krzywych zębów. W niektórych przypadkach z powodzeniem można zastosować licówki. Sprawdzą się w przypadku zębów, które dodatkowo chcemy wybielić, poprawić ich kształt lub uzupełnić. Wybrać można tańsze licówki kompozytowe lub droższe (ale i trwalsze) porcelanowe. Licówki najlepiej sprawdzają się na przednich zębach. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Nie sprawdzą się w przypadku dużych skrzywień, zębów leczonych kanałowo, paradontozy. Również w przypadku dzieci, nie jest to zalecana metoda.

Pożegnaj krzywe zęby

Jak widać, kompleks krzywych zębów można zlikwidować. Piękny uśmiech poprawia samopoczucie, ale dbałość o niego to także inwestycja w zdrowie. Dzisiejsze metody leczenia stomatologicznego i ortodontycznego potrafią pomóc nawet w trudnych przypadkach. Warto więc odwiedzić gabinet dentystyczny i zawalczyć o swój nowy uśmiech!

Krzywe zęby – jak je wyprostować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę