Badanie USG (ultrasonografia) to nieinwazyjna metoda diagnostyczna wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które są przekazywane przez skórę i tkanki ciała. Fale dźwiękowe odbijają się od narządów i tkanek, a ich echa są rejestrowane przez specjalne czujniki i przetwarzane na obraz widoczny na ekranie monitora. Kiedy należy je wykonać i jakie typy USG są stosowane w diagnostyce?
Badania USG
- Na czym polega badanie USG i kiedy warto je wykonać?
- USG jamy brzusznej – bezinwazyjna metoda diagnostyczna
- USG ginekologiczne – w ciąży i profilaktyce
- Badania USG w diagnostyce różnych chorób
Co to jest USG i kiedy należy je wykonać?
Badanie USG (ultrasonografia) to nieinwazyjna metoda diagnostyczna wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które są przekazywane przez skórę i tkanki ciała. Fale dźwiękowe odbijają się od narządów i tkanek, a ich echa są rejestrowane przez specjalne czujniki i przetwarzane na obraz widoczny na ekranie monitora.
Badanie USG może być stosowane w różnych dziedzinach medycyny, takich jak ginekologia, położnictwo, kardiologia, gastroenterologia, urologia, ortopedia i wiele innych. Jest to bezpieczna metoda diagnostyczna, niezwiązana z promieniowaniem jonizującym, dlatego często stosuje się ją w badaniach dzieci i kobiet w ciąży.
Badanie USG może pomóc w diagnozowaniu różnych chorób i zaburzeń funkcjonowania narządów, takich jak choroby serca, choroby wątroby, kamienie nerkowe, ciąża pozamaciczna, nowotwory, choroby tarczycy, stany zapalne i wiele innych.
USG to jedno z podstawowych badań w profilaktyce różnych chorób, dlatego warto, je wykonywać w określonych odstępach czasu:
- USG ginekologiczne – raz w roku;
- USG jamy brzusznej – u osób zdrowych średnio co 3-5 lat;
- USG piersi – po ukończeniu 30 roku życia raz na rok.
Specjalistyczne badanie USG we Wrocławiu możesz wykonać między innymi DCG Centrum Medycznym.
USG — jamy brzusznej — umożliwi ocenę stanu narządów
Badanie USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych w medycynie. Dzięki falom dźwiękowym jest bezbolesne i umożliwia zobrazowanie narządów wewnętrznych. Dzięki temu USG pozwala na wczesne wykrywanie zmian w narządach, takich jak guzy, torbiele, ropnie czy kamienie, a także umożliwia analizę stanu tkanek oraz w przypadku USG z Dopplerem ocenę przepływu krwi przez duże naczynia narządów. Badanie jest szczególnie przydatne w przypadku podejrzenia chorób wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki oraz nerek, a także przy ocenie przyczyn bólu brzucha czy niestrawności.
Do badania USG jamy brzusznej pacjent musi być odpowiednio przygotowany:
- Nie może spożywać posiłków na 6-8 godzin przed badaniem;
- 2-3 dni wcześniej powinien mieć dietę eliminującą produkty wzdymające np. kapustę czy groch;
- Lekarz może również zalecić przyjmowanie leku na wzdęcia, by wyeliminować gazy gromadzące się w jelitach;
- Przed badaniem należy wypić więcej płynów, by uwidocznić pęcherz.
Odpowiednie przygotowanie umożliwia przeprowadzenie dokładnego badania i uwidocznienie struktury narządów.
USG ginekologiczne – w ciąży i profilaktyce chorób kobiecych
Badanie USG ginekologiczne to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które umożliwia dokładną ocenę narządów rodnych u kobiet. Badanie to wykonuje się zazwyczaj za pomocą sondy dopochwowej ewentualnie przezbrzusznej.
W przypadku badania dopochwowego lekarz wprowadza do pochwy specjalną sondę pokrytą osłoną lateksową. Umożliwia to dokładną ocenę m.in. macicy, jajników, jajowodów oraz błony śluzowej pochwy i szyjki macicy.
USG ginekologiczne może pomóc w diagnostyce wielu chorób i zaburzeń, takich jak mięśniaki macicy, torbiele jajników, nieprawidłowe krwawienia, problemy z płodnością czy obecność ciał obcych w obrębie pochwy lub szyjki macicy. Badanie to jest bezbolesne i przeważnie trwa kilkanaście minut.
USG z zastosowaniem sondy przezbrzusznej jest wykonywane w czasie ciąży. Jest to bezpieczne badanie zarówno dla dziecka, jak i matki. Powinno być wykonane przynajmniej trzykrotnie w pierwszy, drugim oraz trzecim trymetrze. Umożliwia dokładną ocenę kolejnych etapów rozwojowych dziecka i wykrycie ewentualnych wad genetycznych, które zaczynają się ujawnić w pierwszych miesiącach ciąży.
Diagnostyka obrazowa USG w różnych chorobach
Badanie USG stosowane jest w wielu obszarach medycyny, ponieważ umożliwia bezinwazyjne diagnozowanie wielu chorób. Poza USG jamy brzusznej oraz USG w ginekologii metoda ta stosowana jest do diagnozowania chorób:
- tarczycy;
- zmian nowotworowych w obrębie jamy brzusznej, układu moczowego czy pierwsi;
- układu krążenia, takich jak choroby tętnic i żył;
- układu oddechowego, takich jak zapalenie płuc, astma i inne choroby dróg oddechowych.
USG ułatwia wykonywanie również bardziej skomplikowanych badań, np. biopsji.