Aperitif – składnik posiłku, który wszedł do polskiej kuchni

W polskich restauracjach aperitif jest podawany coraz częściej.

Można nawet odnieść wrażenie, że stał się on nowym, zapożyczonym zwyczajem. A dlaczego „zapożyczonym”? Ponieważ pochodzi on z Francji, gdzie jest nie tylko posiłkiem, ale zjawiskiem kulturowym.

 

Co to jest aperitif?

Mówiąc wprost: jest to zwyczaj częstowania gości posiłkiem i napojem, którego celem jest zwiększenie apetytu przed daniem głównym. Aperitifem może być (oczywiście w gronie dobrych znajomych) nawet taki przysmak jak słone paluszki. W praktyce jest on jednak dużo bardziej rozbudowany i często – jak to u Francuzów bywa – staje się tak naprawdę głównym posiłkiem. Filozofia aperitifu jest dość oczywista. W tym czasie Francuzi poznają się ze sobą. Jeśli np. są oni chętni do kontynuowania znajomości, spędzają ze sobą obiad i inne posiłki (aperitif podaje się również przed kolacją). A jeśli nie, to ograniczają się wyłąćznie do wspomnianej przystawki. I co ważne, nikt za to się nie obraża!

 

Co można podać jako aperitif?

Najważniejszą zasadą aperitifu jest… brak jakichkolwiek zasad. Oczywiście celem tego posiłku jest rozbudzenie, a nie zaspokojenie apetytu. Dlatego ważne jest, aby w jego trakcie podać posiłki, które tak właśnie działają na organizm człowieka.

 

  1. Co podać do picia na aperitif? Tutaj sprawdzają się przede wszystkim alkohole o dość lekkim charakterze (np. klasyczne Martini). Można też zdecydować się na bardziej klimatyczne i stricte francuskie wina, takie jak np. Suze, Kir i Pastis.
  2. Aperitif co podawac do jedzenia? Tutaj sprawa jest bardziej nieoczywista. Francuzi kochają różne smarowidła, toteż pasztety, smalce, pasty i sery topione z pewnością przypadną im do gustu. Można też postawić na coś bardziej wykwintnego, jak np. na szynkę bajońską z dodatkiem sera i konfitur.

 

Kiedy ma miejsce aperitif?

Wiele osób sądzi, że aperitif podaje się przed obiadem. Tak też jest w rzeczywistości. Ale trzeba pamiętać, że w kulturze francuskiej występuje też coś takiego jak aperitif dinatoire, który jest kolacyjną formą przystawki. W przeciwieństwie do apritifu obiadowego – który podaje się koło 12.00 – jego kolacyjną wersję pojawia się na stole około godziny 18.00.

Aperitif – składnik posiłku, który wszedł do polskiej kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę